Wiązanie chusty i noworodek. Czy mogę wiązać chustę z noworodkiem?

Być może Twoje dziecko właśnie przyszło na świat i wspólnie powoli odnajdujecie się w tej  rzeczywistości. Wszystko jest nowe i jeszcze nieznane, a zmiany dzieją się wręcz w mgnieniu oka – maluszek dużo je i rośnie, śpi i potrzebuje waszej bliskości. Noszenie maluszka w chuście wciąż staje się coraz bardziej popularne i na szczęście – jest coraz więcej osób, które mogą cię nauczyć jak nosić bezpieczne. Dla wielu rodziców chusta jest ogromnym odciążeniem – nie tylko wtedy, gdy mają już starsze dziecko. Również przy pierwszym dziecku chusta pozwala odzyskać wolne ręce, oszczędzić kręgosłup i ze spokojem podróżować czy chodzić na długie spacery.

Czy mogę wiązać chustę z noworodkiem?

Oczywiście tak. Tak, o ile potrafisz zawiązać ją bezpiecznie i o ile czujesz się już na siłach. Nie zalecam noszenia w pierwszych kilku dniach po porodzie – warto, byś postawiła wtedy na odpoczynek i regenerację swoich sił. Wiem, że wyrzut adrenaliny po porodzie potrafi stworzyć iluzję wszechmocy – bądź uważna na to, że Twoje ciało potrzebuje rekonwalescencji po wyczerpującym okresie ciąży. Spędzaj jak najwięcej czasu na relaksowaniu się, śpij kiedy możesz i oddeleguj domowe obowiązki najbliższym. Masz prawo do odpoczynku (naprawdę!). Jeśli już nosiłaś starsze dziecko – wiąż maluszka kiedy poczujesz się na to gotowa. Jeśli jesteś mamą po raz pierwszy – kiedy będziesz już gotowa, najlepiej umów się na profesjonalną konsultację z doradcą noszenia, który ukończył specjalny kurs, na przykład w Szkole Noszenia ClauWi ®. Dzięki temu będziesz wiedziała, że to jak korzystasz z chusty jest w pełni bezpieczne dla Ciebie i Twojego dziecka. Osobiście preferuję poczekać na spotkanie z Wami do czasu, aż minie okres połogu, czyli około 6 tygodni od porodu. Zgodnie z rekomendacją fizjoterapeutki Agnieszki Słoniowskiej jest to czas, kiedy taka „interwencja” z zewnątrz w mniejszym stopniu narusza równowagę rodziny, powoli uspokaja się burza hormonów u mamy a u Maluszka wygasają odruchy noworodkowe. Wiem jednak, że każda rodzina jest inna i moim priorytetem są Wasze potrzeby – jeśli czujecie się gotowi na „chustowy trening” wcześniej, bardzo potrzebujecie chusty i wierzycie, że to jest już dla Was dobry czas – jestem gotowa porozmawiać o wcześniejszym spotkaniu.

Jak nauczyć się wiązać? Jaką wybrać chustę? Co jeszcze muszę wiedzieć?…

Zdecydowanie polecam konsultowanie nauki z doradcą noszenia. TUTAJ znajdziesz więcej podstawowych informacji dotyczących noszenia. Jeśli potrzebujesz indywidualnego wsparcia – napisz do mnie!

Linki, które mogą Ci się przydać: