Coraz częściej rodzice korzystają z konsultacji z psychologiem dziecięcym nie tylko wtedy, gdy zostaną na nią skierowani przez przedszkole czy szkołę, ale także wtedy kiedy sami doświadczają niepokoju związanego z rozwojem własnego dziecka, mają wątpliwości czy to, co robią wychowawczo rzeczywiście wspiera rozwój ich dziecka albo doświadczają dużej bezradności i świadomie decydują się na poszukanie wsparcia dla siebie.
Zwykle wtedy zaczynają pojawiać się pytania:
jak mam się przygotować do spotkania z psychologiem?
Jak wygląda taka konsultacja?
Czy mam przyjść sama/sam czy z dzieckiem?
Odpowiedzi na nie znajdziesz w tym tekście.
TUTAJ przeczytasz o warunkach formalnych konsultacji – m.in. o kosztach, adresie gabinetu.
Przebieg pierwszego spotkania / konsultacji z psychologiem dziecięcym
Na pierwsze spotkanie ZAWSZE zapraszam TYLKO Rodziców – oboje lub jedno z Was. Dzieje się tak z kilku powodów – po pierwsze, chcę dogłębnie poznać sytuację, w jakiej znalazła się Wasza rodzina, porozmawiać o powodach, dla których zdecydowaliście się na spotkanie. Taka przestrzeń – bez dziecka – jest konieczna, byście mieli pełny komfort i swobodę mówienia o Waszej sytuacji, o Waszych doświadczeniach z dzieckiem i byśmy wspólnie mogli nazwać Wasze potrzeby i oczekiwania względem naszej współpracy oraz określić nasz “kontrakt” – czyli wstępną umowę między nami, dotyczącą naszej współpracy. Bardzo ważne jest też dla mnie podmiotowe traktowanie każdego człowieka – dlatego staram się, byśmy nie rozmawiali o dziecku przy dziecku, tak samo jak nie rozmawiam o drugim dorosłym przy innych dorosłych.
Zwykle dopytuję też o historię życia dziecka – o przebieg ciąży, porodu, o przebieg pierwszych lat życia – np. o to, pod czyją opieką było dziecko. Czasem pytam także o dotychczasowe doświadczenia “edukacyjne” dziecka (czyli o to, czy chodziło do żłobka, przedszkola, czy chodzi do szkoły), o Waszą codzienność rodzinną. Zdarza się jednak, że nie poruszamy wielu z tych kwestii a skupiamy się na tym, co dla Was najbardziej żywe i najważniejsze – kiedy np. wspieram Was w podejmowaniu decyzji o wyborze przedszkola, kiedy wspieram Was w szukaniu strategii na odzyskanie równowagi w rodzinie.
Czasem spotykamy się tylko raz i to jest zawsze spotkanie tylko z Rodzicami (lub jednym z Rodziców). Czasem spotykamy się kilkukrotnie – i nie zawsze w tych spotkaniach bierze udział Wasze dziecko. To, czy zapraszam Was z dzieckiem na konsultację zależy od naszej wspólnie podjętej decyzji i od rodzaju problemu z jakim przychodzicie. Ustalamy to zawsze na pierwszym spotkaniu.
Spotkanie w rodzicami trwa zwykle 50 minut i odbywa się w gabinecie.
Jak wygląda konsultacja z psychologiem dziecięcym z udziałem dziecka?
Konsultacja z udziałem dziecka zwykle odbywa się w obecności rodziców. W przypadku, gdy spotykam się z dzieckiem w wieku przedszkolnym obecność Rodziców jest dla mnie podstawowym warunkiem odbycia konsultacji – chcę byście w pełni towarzyszyli i mieli pełną jasność co do tego, co dzieje się między mną a dzieckiem. Bycie razem jest też okazją do tego, byście mogli poprzyglądać się Waszej relacji z dzieckiem z innej perspektywy, zobaczyć, jak z nim rozmawiam, w co się bawimy. Wychodzę z założenia, że dziecko nie potrzebuje psychologa, który zastąpi mu rodziców, tylko rodziców, którzy są wspierani, czują się bezpiecznie i wierzą w swoje kompetencje w relacji ze swoim dzieckiem. W sytuacji gdy spotykam się z dzieckiem starszym, to dziecko może podjąć decyzję o tym, czy chce byście byli razem z nim w gabinecie. Razem rozmawiamy o tym, co Wy o tym sądzicie, jak Wy to widzicie – ustalamy to wspólnie.
Przestrzeń gabinetu jest zawsze dostosowana do wieku dziecka – przygotowuję różne pomoce i aktywności, które mogą zainteresować Wasze dziecko. Jeśli konsultacja odbywa się w Waszym domu, korzystamy z tego czym aktualnie chce/lubi bawić się Wasze dziecko – uwzględniając też Wasze granice i Wasze zdanie (czyli, pytam Was o to, co o tym sądzicie jeśli dziecko chce np. wysypać kilogram fasoli na świeżo odkurzoną podłogę).
Spotkanie z dzieckiem trwa zwykle 50 minut (w gabinecie) i 120 minut (w domu).
Czy mam przyjść sama/sam czy z dzieckiem?
Na pierwsze spotkanie zawsze przychodź/przychodźcie sama/sami, a opiekę nad dzieckiem powierzcie zaufanej osobie. Jeśli uzgodnimy, że kolejne spotkanie będzie odbywało się z dzieckiem – przyjdźcie razem.
Co mam powiedzieć dziecku przed spotkaniem? Jak przygotować dziecko do spotkania z psychologiem dziecięcym?
Zwykle proponuję rodzicom, by mówili swojemu dziecku to, co sami chcieliby usłyszeć – czyli najczęściej, prawdę. A prawda jest taka, że jestem psychologiem – i lubię kiedy dzieci poznają to określenie, do którego dzieci zwykle mówią “ciocia” albo po imieniu – “Linda”. Zwykle takie spotkania z psychologiem wyglądają tak, że jest to czas wspólnej zabawy i poznawania siebie nawzajem. Możesz – jeśli chcesz – wyjaśnić dziecku dlaczego zdecydowałaś się poprosić mnie o wpsarcie. Jeśli nie wiesz jak to dokładnie zrobić – możemy o tym porozmawiać na pierwszym spotkaniu.
Nie Ma Jeszcze Komentarzy